0xc0000005 Hatası Neyden Kaynaklanır, Çözümü Nedir ?

0xc0000005 hata kodu genelde format atarken karşımıza çıkabilir. Windows üzerinde herhangi bir işlem yaparken film izlerken program yüklerken karşımıza 0xc0000005 hata kodu çıkabilir. 0xc0000005 hata kodunu alan kullanıcılar 4 sebepten dolayı bu kod ile karşılaşıyorlar.

 

  1. İşlemci yeterince soğuk mu?
  2. Ekran kartı yeterince soğuk mu?
  3. Anakarta yeterince Güç geliyor mu
  4. Ramlerde hata testi yapma

 

İşlemci yeterince soğuk mu?

Son kullanıcıların genelde yaptığı hatalarda biride sistem çalıyorsa bakım yapmaya gerek duymamalarıdır. Ama durum öyle değildir. Bilgisayar kasasın da sürekli olarak çalışan fanlar vardır. Bu fanlar havadaki tozları kaşananın içinde biriktirebilir. Yani dolasıyla yeterince soğuma işlemi gerçekleşmez. İşlemci üzerindeki soğutucunun tozlanması durumunda işlemci ısınabilir. Temizliğini sağladıktan sonra bakmanız gereken diğer bir noktada termal macundur. İşlemcinin üzerine sürülen termal macun soğutucuyla işlemci aradaki ısı transferini sağlar. Haliyle termal macun kurur ise yeterince transfer gerçekleşmez. Termal macunun değişimi ve temizliğini yaptıktan sonra bilgisayarı kullanmaya devam ediniz. Eğer hata alırsanız  ekran kartınızı kontrol ediniz.

Ekran kartı Yeterince soğuk mu?

İşlemci için anlattığım temizleme şekli aynen geçerlidir. Ekran kartına yük binmesi durumunda yani oyun oynadığınızda ekran kartı çipi ısınmaya başlar haliyle kurumuş termal macun, tozlu fanlı çalışıyorsa yüksek ısılara çıkabilir ve bilgisayar  0xc0000005 hata koduna düşebilir. Gerekli temizlikleri yaptıktan sonra tekrardan sistem kullanmaya devam ediniz. 0xc0000005 hata kodu aldıysanız. Anakarta yeterince gül geliyor mu konusunu okuyunuz.

Anakart da Yeterince Güç Geliyor mu?

Kullandığınız sistem güç kaynağı yani power en önemli bileşendir. Power bilgisayarı yerince beslemesi gerekir. Kullandığınız bileşenlerin ne kadar güç tükettiğini parçaların sitesinden girip öğrenebilirsiniz. Testi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Güç yetmediği durumlarda bilgisayarın reset atması kapanması yada 0xc0000005 hata kodunu alabilir. Power da sorun yok ise ram testi konusunu okuyunuz.

Ramlerde hata testi yapma

0xc0000005 hata kodu ram arızalarından kaynaklanabilir. Sistem kurumu yaparken ram kullanımı artar. İnternetten video izlerken oyun oynarken  ram kullanımı artar.Bu durumda eğer çift slotlu ram kullanıyorsanız ramlerin yerini değiştirip geçici olarak veya kalıcı olarak bir çözüm yolu elde edebilirsiniz. Uzun kullanımdan dolayı ram slotların da oksitlenme  oluşabilir. Uzun  zaman sonra bilgisayarınıza bakım yapmak istiyorsanız ramleriniz slotttan çıkarınız. Silgi kullanarak ramlerin altın tırtıklı uç bölümünü iyice sildikten sonra geri slota takınız . 0xc0000005 hata kodunu alamaya  devam ederseniz memtest programı ile ramlerinizi  teste bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 0xc0000005 Hatası Neyden Kaynaklanır, Çözümü Nedir ? için yorumda bulun

    0xc0000005 Hatası Neyden Kaynaklanır, Çözümü Nedir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 0xc0000005 Hatası Neyden Kaynaklanır, Çözümü Nedir ? için ilk yorumu yapabilirsin.