Anadolu’nun Tarihçesi

Anadolunun tarihi çok eskiye dayanır. Latince ismi Asia Minör(Ön Asya) olan bölgede bu güne kadar birçok devlet ve uygarlık kurulmuştur. En eski bulgulara orta ve doğu Anadolu’da rastlanmıştır.

Hititlerin düştüğü sıralarda Anadolunun batısında lidyalılar ve frigyalılar ortaya çıktı. Persler’in Lidyalıları yıktığı dönemde liman şehirleri gelişti ve zenginleşti.

Daha sonra Makedonya kralı Büyük İskender ortaya çıktı. Ve III. Dariusa karşı kazandığı zaferle Anadolunun kontrolünü ele geçirdi. Ölümünden sonra kazanmış olduğu topraklar güvenilir generalleri ve Mısır, Pontus Galya, Pargemon’daki hükümdarlar arasında bölüşüldü.
En fazla bölgeyi alan Selevkos İmparatorluğu Romalıların dikkatini çekti ve Roma imparatorluğu bölgeyi parça parça ele geçirdi.

Romalılar daha sonra askeri yönden bölgeyi güçlendirdiler. Ve Konstantin, Konstantinopol’de bir doğu imparatorluğu kurdu. Bizans imparatorluğu başta iyi yöneticiler tarafından iyi yönetilsede daha sonradan yönetimdeki ihmaller yüzünden ve moğol saldırıları yüzünden büyük zararlar gördü.

Daha sonra Türkler Anadoluya geldi. Selçuklu ve ilhanlı orduları Bizans imparatorluğunun büyük çoğunluğunu aldı. Osmanlı ordusu ve II. Mehmet ise 1453’te Konstantinapol’u fethetti ve 1058 yıllık Bizans İmparatorluğu son buldu.

Osmanlı İmparatorluğu giderek bölgelerini Kuzey afrikadan Orta Avrupaya kadar genişletti. Fakat sonra kötü yönetimler, iç ayaklanmalar ve bazı savaşlar Osmanlı’nın sarsılmasına neden oldu. Ve Almanya ile Avusturya’nın yanında I. Dünya savaşına girmek zorunda kaldı.

Savaşın ardından Osmanlının elinde sadece Anadolu kaldı. Bu topraklara ise Yunanlar ve diğer devletlerin göz dikmesi sonucu yeni bir savaş başladı. Halkın kendini savunması sonucu Anadolu temizlendi ve Mustafa Kemal Atatürk 1922’de Osmanlı devletini kaldırdı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni Kurdu.Ve Türkiye Cumhuriyeti Halkı ozamandan beri yaşamını bu bölgede sürdürüyor.

 

Kaynak: wikipedia.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Anadolu’nun Tarihçesi için yorumda bulun

    Anadolu’nun Tarihçesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anadolu’nun Tarihçesi için ilk yorumu yapabilirsin.