Ebabil Kuşu ve Esrarengiz Özellikleri

Birçoğumuz ebabil kuşları hakkında az çok bilgiye sahibiz. Özellikle ebabil kuşlarının biz Müslümanlar için ayrı bir yeri vardır. Kabe’yı yıkmak için gelen Ebrehe ve devasa büyüklükteki fil ordusunu gagalarıyla taşıdıkları taşları atarak yenilmelerine sebep olmuşlardır.  peki sadece bu kadar mı? Tabi ki de değil. Şimdi gelin ebabil kuşu ve esrarengiz özelliklerine hep birlikte göz atalım.

Ebabil Kuşu Nedir?

Ebabil kuşu, kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavisli bir kuştur. Boyları yaklaşık 17 cm olan bu kuşlar sağangiller familyasından gelmektedirler.

Ebabil Kuşunun Esrarengiz Özellikleri

  • Görünüş ve vücut yapısı itibariyle kırlangıçlara çok fazla benzemektedirler. Sırf bu benzerlikten dolayı birçok kişi karıştırabilmektedir.
  • Ülkemizde ve başka yerlerde ebabil kuşları baharın habercisi olarak bilinmektedir. Bu ismi almalarındaki sebep kışı başka yerde veya kıtada geçiren bu kuşların ilkbahardan itibaren ülkemize gelmelerindendir.
  • Ebabil kuşları hayatlarının neredeyse tamamına yakınını uçarak geçirirler. Sadece üremek için yere inerler ve bu süre de oldukça kısadır.
  • Ebabil kuşları havada uçarken uyumaktadırlar. Yiyeceklerini havadaki canlıları yakalayarak bulurlar. Tek eşli kuş türlerinden biri olan bu kuşlar, çiftleşmeyi dahi uçarken yaparlar.
  • Sürü halinde uçan bu kuşların kanatları da sürekli açık ve kuyrukları çatallı bir şekildedir.
  • Yapılan araştırmalarda bu türün 20 ile 25 yıl yaşadığı saptanmıştır.
  • Diğer kuş türlerine nazaran yuvalarına çok az bir süre bakarlar. Geçen bu kısa süreden sonra ise yuvalarını terk ederler.

Ebabil kuşlarının özellikleri elbette bunlarla sınırlı değildir. Biz sadece pek bilinmeyen özelliklerini sizler için derledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ebabil kuşu ve özellikleri Ebabil Kuşu ve Esrarengiz Özellikleri için yorumda bulun

    Ebabil Kuşu ve Esrarengiz Özellikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ebabil Kuşu ve Esrarengiz Özellikleri için ilk yorumu yapabilirsin.