Findeks Kredi Notu Nedir ?

Günümüzde bankalara yolu düşmeyenimiz ve bu bankalardan kredi talep etmeyenimiz yoktur. Ve herkesin bildiği gibi bu bankalardan kredi çekerken bankaların müşterilerine kredi verip vermeme konusunda belirlediği bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin en önemlisi Findeks kredi notu nedir sorusudur. Kredi Kayıt Bürosu A.Ş adlı büro 9 bankanın ortak katılımıyla kurulmuş ve bankacılıkta kredi verme konusunda en önemli kriter olan Findeks sisteminin Türkiye’de oluşmasını sağlamıştır.

Peki Findeks Nedir ? Findeks sizin kredi notunuzdur. Örneğin siz bir kredi kartı aldığınızda acaba bu kredi kartının borcunu zamanında ödüyor musunuz yoksa geciktiriyor musunuz veyahut daha önce kredi çektiğiniz de bu krediyi zamanında gününü geciktirmeden ödeyebildiniz mi yoksa ödeyemediniz mi gibi konuların toplamda matematiksel aritmetiğe oturtulmuş bir halidir. Yani kredi kartınızın borcunu zamanında ödemiş veya buna benzer bankalarla ilişkinizin bulunduğu finansal faaliyetleri sıkıntısız bir şekilde ödeyebilmişseniz Findeks notunuz yüksektir. Hal böyle olunca da bir kredi almak için bankanın birine başvurduğunuzda banka Findeks notunuz dolayısıyla size daha kolay kredi verecektir. Yine aynı şekilde ödemelerde güçlük çektiniz veya yasal takibe kaldıysanız Findeks notunuz düşecek ve gittiğiniz bankanın size kredi verme ihtimali de bu oranla birlikte düşecektir. Yani kredi faaliyetlerini sıkıntısız halletmek için Findeks notunu yüksek tutmak ve ödemelerin zamanına dikkat etmek gerekmektedir.

Findeks Notu Nasıl Öğrenilir ?

Findeks Notu Öğrenmek için birçok bankanın mobil uygulaması indirilebilir ve bu uygulama aracılığıyla Findeks notu öğrenilebilir. Kimi zaman bankalar uygulamayı ilk indirdiğiniz de sizlere bu notu öğrenmeyi bedelsiz yani ücretsiz şekilde sağlamaktadır. Fakat birinciden sonraki not sorgulamalarında bankalar SMS ücreti de talep etmektedir. Veya bir bankaya gidip kredi çekmek istediğinizi söyleyerek de Findeks notunuza öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Findeks Kredi Notu Nedir ? için yorumda bulun

    Findeks Kredi Notu Nedir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Findeks Kredi Notu Nedir ? için ilk yorumu yapabilirsin.