Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Modern teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte artık hayatımızın her alanında yoğun olarak kullanmaya başladığımız akıllı cep telefonları pek çok konuda önemli kolaylıklar sağlıyor. Hızla gelişen teknolojinin mobil alanda sağladığı kolaylıklar ile iletişimden, bilgiye ulaşıma kadar her konuda önemli çözümlerden faydalanılabiliyor. Mobil alanda yaşanan bu fiziki donanım gelişimi beraberinde yazılımsal gelişimleri de getiriyor. Özellikle de mobil cihaz teknolojilerine uyumluluk gösterecek ve etkin bir şekilde potansiyellerinin kullanımına imkan sağlayacak yazılımlar gerekiyor. Bu yazılımların arasında ise Android mobil işletim sistemi öne çıkıyor. Açık kaynak kodlu özgür ve stabil bir kullanım verimliliği sunan Android cihazlar dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılıyor. Her ne kadar stabil bir kullanım performansı sunuyor olsa da değişen yazılımsal etkenler ve tabii ki beraberinde yenilikler zaman içerisinde Android cihaz kullanıcılarının cihazlarında çeşitli sorunlar yaşamalarına neden olabiliyor. Bu tip Android hataları arasında ilk sırada ise Google Play hizmetleri durduruldu hatası çözümü geliyor.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözüm Yöntemleri

Akıllı cihazlarda sıkça görülen Google Play Hizmetleri durduruldu hatası çözümü için kullanılabilecek 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Buna göre kullanıcıların akıllı cihazlarında ilk yöntemde;

Cihazlarının ‘Ayarlar’ menüsü altında yer alan ‘Uygulamalar’ listesinde bulunan sağ üst kısımdaki üç nokta işaretine basılmalıdır. Burada açılan ekranda ‘Uygulama Tercihlerini Sıfırla’ seçeneğine basılmalıdır. Buraya basıldığında çıkan uyarı ekranında ‘Sıfırla’ seçeneğine basılması ile işlem sürdürülmelidir. En son olarak cihazı kapatıp, tekrar açarak, sorunun çözümü sağlanabiliyor. Üstelik bu işlemin gerçekleştirilmesi cihazda herhangi bir veri silmesi uygulamaz.

İkincil bir yöntem olarak ise kullanıcılar yine cihazlarının ‘Ayarlar’ menüsünde bulunan ‘Uygulamalar’ listesindeki ‘Google Play Hizmetleri’ uygulamasına ulaşmalıdır. Bu uygulama ekranı içerisinde yer alan ‘Güncellemeleri Kaldır’ seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Ardından ‘Verileri Temizle’ ve ‘Önbelleği Temizle’ seçenekleri ile temizlik yapılmalıdır. Daha sonra cihaz kapatılıp, yeniden açıldığı takdirde sorunun çözüm sağlanır.

Son olarak ise kullanıcıların cihazlarında diğer ilk iki yöntemde başarılı sonuç almamaları durumunda ise Google Play Hizmetleri uygulamasını Google Play Store dışındaki farklı bir kanal üzerinden ‘apk’ olarak bulup, cihaza kurmak gerekmektedir. Bu aşamada eğer apk üzerinden Google Play Hizmetleri uygulamasının kurulumu başlamaz ise kullanıcıların cihazlarının ‘Ayarlar’ menüsünde bulunan ‘Güvenlik’ ekranından mutlaka ‘Bilinmeyen Kaynaklardan Yükleme’ seçeneğini işaretlemesi gerekmektedir. Böylelikle kurulum için cihaza onay verilmiş olur.

Söz konusu çözüm yöntemleri sayesinde Google Play Hizmetleri durduruldu hatası çözümü son derece pratik ve kolay bir şekilde sağlanabilir. Böylelikle kullanıcılar her zaman sorunsuz bir cihaz kullanım verimliliği elde edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü için yorumda bulun

    Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü için ilk yorumu yapabilirsin.