İcraya Nasıl İtiraz Edilir?

Ekonomik olarak çeşitli nedenlerden dolayı borcumuzu ödeyememek ve bununla beraber icraya uğramak ne yazık ki hayatın gerçeklerinden biridir. Bu makalemizde icra ile ilgili bilgi kirliliğini engellemek adına icraya uğradığımızda icraya nasıl itiraz edilir konusunu sizlere anlatacağız

İcranın Türk Dil Kurumu’nda kelime anlamı borçlunun alacaklıya olan borcunu bir kurum aracılığıyla ifa etmesidir. Yani sizin örneğin bir bankaya borcunuz varsa banka sizi savcılığa şikayet edecek ve devlet yardımıyla malınızı icra ederek alacaklı sizden borcunu alacaktır.

Türkiye’de resmi olarak şu an mevduatta bulunan iflas kanununa göre alacaklı eğer borçluyu icra takibine vermesi halinde alacaklının evine ödeme emri gönderilir. Eğer bu emir sonrasında alacaklı yine borcunu borçludan temin edemezse hukuki tebliğden 7 gün sonra haciz işlemleri başlamaktadır. Fakat bu süreçte borçlunun itiraz etme hakkı da mevcuttur. Eğer itiraz da yoksa bu haciz işlemi gerçekleşmektedir. Bunun nedeni “sahte senet” yardımıyla birinin borçlu gösterilip haciz ettirilme gibi bir durumla karşılaşmaması için kanunun böyle durumlardan vatandaşları korumasıdır.

Şimdi asıl konumuz olan icraya nasıl itiraz edilir konusunu anlatmaya başlayalım.

İcraya itiraz işleminin süresi yukarıda bahsettiğimiz gibi 7 günlük süreçtir. Bu 7 günlük süreçte ödeme emri elinize ulaştıktan sonra icra dairesine muhatabınız olan alacaklıları ve maksadınızı içeren bir dilekçe yazmalısınız. Kanunun hükümlerine göre bir boş kağıda adınız ve soy adınızla birlikte icraya itiraz ediyorum yazmanız dahi icraya itiraz niteliğinde bir resmi belge yerine geçer. Fakat sizlere tavsiyemiz yazıyı bu şekilde vermemeniz ve detaylıca derdinizi ve durumunuzu anlatan güzel bir yazıyla icraya itiraz etmenizdir.

Aynı zamanda icra dairesine giderek sözlü olarak da icraya itiraz etmeniz mümkündür. İcra dairesindeki memurlar sizin sözlü itirazınızı tutanaklara geçirecek ve resmi belge olarak işleme koyacaktır.

Eğer itiraz işleminiz olumlu sonuçlanır da icranız durdurulursa alacaklının bu kez de size itirazın iptalinin durdurulması talebinde bulunarak karşı dava açma ihtimali bulunmaktadır. İcra mahkemesi de bu talebi ya olumsuz değerlendirip icrayı bitirecek veya talebi olumlu karşılayıp icrayı işleme koyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İcraya Nasıl İtiraz Edilir? için yorumda bulun

    İcraya Nasıl İtiraz Edilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İcraya Nasıl İtiraz Edilir? için ilk yorumu yapabilirsin.