Menenjit Aşısı Fiyatı

Temel açıklaması ile vücutta beyin dokusunu sarmalayan beyin zarlarında ortaya çıkan iltihaplanma olan menenjit hastalığı, hayati risk taşıyan çok ciddi bir enfeksiyon hastalığı olarak kabul edilir. Bu çerçevede de günümüz modern yüzyıl dünyasında yapılan bilimsel araştırmalara göre menenjit hastalığının oluşturduğu hayati risk nedeni ile erken teşhis ve tedavi süreci çok büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre menenjit hastalığına virüs, bakteri ve tüberküloz (verem mikrobu) neden olduğu da belirlenmiştir. Günümüzde tıp alanında yakalanan gelişim ile birlikte menenjit aşısı fiyatı uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Menenjit Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Yüksek oran ile görülme riski bulunan hastalıklardan birisi olarak kabul edilir. Bu çerçevede de menenjit hastalığının somut belirtileri bulunmaktadır. Menenjit hastalığı belirtileri arasında;

 • Yüksek ateşlenme,
 • İstifra,
 • Baş ağrıları,
 • Işık hassasiyeti,
 • Halsizlik,
 • Yoğun uyku hali,
 • Ense ve boyun bölgesinde sertleşme,
 • İştah kesilmesi,
 • Su ihtiyacının yok olması,
 • Kol, bacak ve el bölgelerinde döküntü oluşumu,
 • Eklem ve kas ağrıları,

Şeklide semptomlar yer alır. Bu tip semptomlar özellikle de nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların oluşturduğu belirtiler ile ciddi benzerlikler gösterir. Günümüzde uygun menenjit aşısı fiyatı ile önleyici etkiler oluşturulur.

Menenjit Aşısı Nedir?

Günümüzde erken teşhis çok önemli olduğundan menenjit aşısı fiyatı uygulanmaktadır. Menenjit aşısı, temel olarak menenjit hastalığının önlenebilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Menenjit aşısı dahilinde uygulanan aşı programı dahiline ‘zatürre aşısı’ ve ‘karma aşı’ ile bir arada yapılmaktadır. Menenjit aşısı, temel olarak ‘H.İnfluenza Tip B’ şeklinde belirtilmekte olunan bakterilere karşı geliştirilen çok etkili bir aşı türüdür.

Vatandaşların menenjit gibi ciddi bir sağlık sorununa karşı  etkin şekilde korunması amacı ile menenjit aşısı fiyatı ücretsizdir. Bu kapsamda Aile Sağlık Merkezleri aracılığı ile günümüzde menenjit aşısı ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Söz konusu aşı uygulamaları 2 ay ile 6 ay arası bebekler için 4 hafta ile 8 hafta arasında ayrı ayrı 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Bunun dışında gereklilik teşkil eden durumlarda kullanımı da söz konusu olabilir. Bu tip durumlarda ise menenjit aşısı fiyatı ayrıca uygulanmaktadır.

Son yıllarda menenjit aşısı fiyatı Sağlık Bakanlığı tarafından 160 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret ödemesi ile de gerekli durumlarda da menenjit aşısının yaptırılabilmesi mümkündür. Menenjit aşısının kişi vücudunda çeşitli yan etkileri de bulunur. Bu yan etkiler arasında özellikle halsizlik, kol ve bacak güçsüzlüğü, yüksek ateşlenme ve titreme, baş ağrısı, ciltte döküntü, istifra, ishal, eklem ağrıları ve iştah kesilmesi gibi semptomlar bulunur. Bunun dışında kişide menenjit aşısının uygulanmış olduğu bölgede kızarma, şişlik ve yumru oluşumu da gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda uzmanlar vatandaşın bir bez içerisinde buz koyarak, aşının uygulandığı yere 20 dakika boyunca tutularak, bekletilmesini tavsiye ediyor. Gereklilik teşkil etmesi durumunda ise bu kompresin yenilenmesi tavsiye ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Menenjit Aşısı Fiyatı için yorumda bulun

  Menenjit Aşısı Fiyatı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Menenjit Aşısı Fiyatı için ilk yorumu yapabilirsin.