Pasaport Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport yabancı bir ülkeye giriş için kullanılan turistik, iş gezisi ya da sağlık durumundan dolayı ülke dışına çıkmak için kullanılan uluslararası bir araçtır.

Pasaportülke dışında bulunduğunuz durumlar da sizin gerçek kimliğinizdir. Pasaportunuz ile ülke dışında yaptığınız her şey kaydedilir ve bir arşivde saklanır. Ülke dışına çıktığınızda pasaportunuzu kimliğinizden daha iyi korumanız gerekmektedir. Unutmayın ki yurt dışına çıktığınızda asıl kimliğiniz hiçbir işlemde kullanılamaz.

 

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport almak sandığınız kadar zor değildir. Sadece gerekli belge ve evrakları ödeme biçimleri ile birlikte ibraz ettiğiniz takdirde sıra durumunuza göre 3 ile 5 iş günü içerisinde adresinize teslim edilir. Diğer bir aşamada ise ilçe emniyet müdürlüğünde çıkartılmak istenen pasaport türüne göre randevu alınmaktadır. Randevu alındıktan hemen sonra tarih ve saati belirtilen zaman da (Nüfus cüzdanı, 2 Adet biometrik resim, pasaport harç ve defter ücretlerinin ödendiği dekont ile birlikte emniyet Müdürlüğü’nün pasaport kısım bölümünde olmanız yeterli olacaktır.

Yaptığınızbaşvurular emniyet müdürlüğü personeli tarafından titizlikle incelenip parmak izi kaydınız alındıktan sonra resim taramasının ardından onay işlemleri yapılır. Son olarak da imzanızı attığınız takdirde Emniyet Müdürlüğü’ne vermiş olduğunuz adrese PTT tarafından 3 iş gününde teslimi gerçekleşir. Pasaportlarınız kendi adınıza gelir ve PTT görevlisi sizin dışınızda kimseye pasaportunuzu teslim etmemektedir. Unutulmaması gerek hususlardan biri olan kargonuzu kendiniz teslim almanız son derece önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pasaport Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir? için yorumda bulun

    Pasaport Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pasaport Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.