Püre Besinler Bebeklerin Dil Gelişimini Etkiler Mi?

Bebeklerinize vereceğiniz besin takviyeleri, gelişimlerini olumsuz şekilde etkileyebilir. Uzmanlar, ebeveynlerin bebeklerine verdikleri zengin içerikli püre besinlerin dil gelişimi üzerinde olumsuz etki yaratacağını söylüyor. Anne ve babalar, bebeklerinin daha iyi şekilde beslenmesini önemserken yanlış yollara başvurduğu da olabiliyor. Fakat bu beslenme alışkanlığı en az fast food yiyecekler kadar büyük zarar içerebiliyor. Bu yöntem bebeğe fayda sağlamaktan çok kolaya alıştırmaya yardımcı oluyor. Tat duyusunu değiştirme, çiğneme kabiliyetini yok etme gibi daha pek çok sorunları beraberinde ortaya çıkarabiliyor. Püre besinler bebeklerin dil gelişimini etkiler mi? sorusuna karşılık olarak yüzde yüz etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Çünkü ezilmiş besin kaynakları bebeklerin hem yutma hem de çiğneme eylemlerini büyük yönde etkileyebiliyor.

Yemekleri Sürekli Püre Haline Getirmeyin

Sürekli püre haline getirilmiş yemekleri bebeğinize vermemeye dikkat etmelisiniz. Çünü besinleri sürekli olarak püre haline getirerek bebeğinize vermeniz bazı sorunlara davetiye çıkarmanıza neden olabiliyor. Tüketimi normalden daha hızlı olan besinler, sağlığın olumsuz şekilde etkilenmesine neden oluyor. Bebeğinizi sağlıklı şekilde beslendiğinizi düşünerek en az fast food kadar zararlı olacak püre besinleriyle beslemeyin. Çok katı gıdalar daha çabuk tüketilsin diye püre haline getirilebiliyor. Son derece zengin içeriklere sahip ve aynı zamanda da besleyici olabilir. Fakat tartışılacak konu şu ki besleyici içerikler hep sağlıklı olabilir mi?

Yutma Sorunları Ortaya Çıkabilir

En sık görebileceğiniz sorunlardan birisi de yutma güçlüğü çekmesidir. Blenderdan sık sık geçirdiğiniz katı yiyecekler, sürekli olarak bebeklerinize verildiği takdirde ciddi çiğneme ve yutma bozuklukların ortaya çıkmasına neden oluyor. Çocuğunuz gelişim gösterdik sıra yutma ve çiğneme bozuklukları doğal olarak bebeğin dil gelişimini olumsuz şekilde etkilemesine neden olacaktır. Bebeğin dil gelişimi daha iyi şekilde olması adına sık sık püre tarzı besinleri vermekten mutlaka kaçınmanız gerekiyor.

Şüpheli Durumlarda Uzman Doktora Danışmalısınız

Bebeğinizle ilgili şüpheli bazı durumlar görürseniz vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Aynı zamanda bebeğinizin beslenme şekli içinde doktordan yardım alınması daha doğru olacaktır. Çiğneme ve yutkunma güçlüğü çekmeye devam ediyorsa hemen doktorun kontrol etmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. püre besinler bebeğin dil gelişimini etkiler mi Püre Besinler Bebeklerin Dil Gelişimini Etkiler Mi? için yorumda bulun

    Püre Besinler Bebeklerin Dil Gelişimini Etkiler Mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Püre Besinler Bebeklerin Dil Gelişimini Etkiler Mi? için ilk yorumu yapabilirsin.