Sanal Oyunların Çocuklara Olumsuz Etkileri

Son zamanlarda küçük çocuklar bilgisayar oyunlarına ve mobil oyunlara çok fazla bağlanmış durumda ve bu bağlılık çocukları toplumdan, hayattan, dünyadaki güzelliklerden mahrum bırakıyor.

Anne ve babalar çocukları huzursuz olduğunda yaramazlık yaptığında çareyi oyunda buluyorlar halbuki çocuklar bunu can sıkıntısından yapıyorlar. Anneler babalar o kadar meşgul durumdalar ki çocukları ile vakit bile geçirmiyorlar. Bu zamanda zaten apartmanlar ve binalar çocukları yeterince sınırlıyor birde televizyonlar, bilgisayarlar ve oyunlar olunca çocuklar tamamen hayattan uzaklaşıyor. eskiden olduğu gibi sokak oyunlarını oynamıyorlar hatta bu oyunlar hakkında fikirleri bile yok.

O yüzden anne ve babaların çocuklarını sanal oyunlar dışında başka doğal aktivitelere yönlendirmeliler ve hatta onlarda bu aktivitelere çocuklarıyla beraber katılmalılılar.

 

Oyunların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

-Fiziksel yönden olumsuz etkiler yaratır.
-İskelet bozuklukları, kas hastalıkları, obezite, baş ağrıları, uyku düzensizliği ve yüksek tansiyon gibi problemler ortaya çıkar.
-aşırı şiddet içerikli oyunların çocukları psikolojik olarak olumsuz etkilemesi ve çocukların aşırı agresifligi ve kavga etmesi gibi sorunlar ortaya çıkar.
-Aşırı bilgisayar oyunu çocukların eğitiminin de kısıtlanmasına neden olur ve hatta bu oyunlar yüzünden bazı çocuklar okula bile gitmeme durumu gözlemlenmiştir.
Bu gibi sorunların ortaya çıkmaması için de çocukları küçük yaştan sanal dünyadan uzaklaştırmalı ve hatta ellerine telefon dahi verilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. murat dedi ki:

    Güzel konulara deyiniyorsunuz reyting tv ailesi olarak başarılar dileriz.