Sık Sık İdrara Çıkma Neyin Belirtisidir?

Normalden fazla idrara çıkılması, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de sık sık idrara çıkma hali çok fazla oluyor. İdrar yollarını etkileyen hastalıklar, idrara çıkma isteğinin artmasına yol açıyor. İdrara çok fazla çıkılmasının bazı hastalık vakalarının sinyali olduğu söyleniyor. İdrara sıkklıkla çıkmanızın nedenleri arasında prostat büyümesi, mesane kasının olduğundan daha fazla çalışıyor olması ve şeker hastalığıdır. İdrar yolu enfeksiyonu sonucunda idrara gün içerisinde çok fazla çıkabilirsiniz. Enfeksiyona yol açacak sebepler arasında ise mesanenin hasar görmesi,  sinir ve dokularda meydana gelen sorunlar yol açıyor. Hatta hastaların zaman geçtikçe daha da kötüye gitme durumu olabilir. En sık rastlanacak sorunlardan birisi de idrar kaçırma olacaktır. Sabah uyandığınızda fark etmeden idrarınızı yapmış olduğunuzu fark edebilirsiniz. Sürekli idrara çıkacağınızdan dolayı artık idrarınız geldiği zaman fark etmemeniz gayet normal olabilir. Erkeklerde sık idrara çıkma prostat büyümesine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

İdrara Çok Çıkma Nedenleri

Prostat Büyümesi ve Kanseri

İdrara sık çıkmak, normal bir durum gibi görülmesi gerekiyor. Çünkü ciddi ve riskli faktörlerin tetiklenmesine yol açabilir. Erkeklerde görülen idrara sık sık çıkma hali prostat büyümesinden kaynaklanmaktadır. Prostat büyümesi sonucunda idrar çıkışı kesesinde daralmalar meydana gelir. İdrarını yaparken hepsini boşaltamaz. İdrar kesesi içerisinde tıkanmalar yaşanır. Kese içerisinde kalan idrar, sık sık idrara çıkma halini yaşatır. Çünkü idrar kesesi, normalden daha hızlı şekilde dolmaya başlayacaktır.

Erkeklerin Korkulu Rüyası Prostat Kanseri

Erkeklerin en çok korktuğu hastalıklardan birisi de prostat kanseri olduğu söylenebilir. Prostat büyümesiyle hemen aynı durumdan dolayı ortaya çıkabiliyor. Prostat büyümesi ile kaser ayrımının yapılabilmesi için çeşitli görüntüleme tekniklerine başvurulması gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Görülmesi

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen bir durum olduğu söylenebilir. İdrarınızı yaparken bir yanma hissediyorsanız idrar yolu enfeksiyonu olduğunun ispatıdır. Enfeksiyon böbreklere doğru uzanırsa, bulantı, titreme ve ateş gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir.Bu nedenlerin yanı sıra aşırı alkol alınması, Üretra darlığı, böbrek taşları da idrar kesesinde sorun oluşturarak idrara gün içerisinde çok fazla çıkmanıza neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sık sık idrara çıkma Sık Sık İdrara Çıkma Neyin Belirtisidir? için yorumda bulun

    Sık Sık İdrara Çıkma Neyin Belirtisidir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sık Sık İdrara Çıkma Neyin Belirtisidir? için ilk yorumu yapabilirsin.