Türkiye’de Ekim Alanı Geniş Olan Ürünler

Ülkemiz gerek yer altı kaynakları bakımından gerekse de yer üstü kaynakları bakımından oldukça zengin, dört mevsimin yaşandığı oldukça güzel bir ülkedir. Bu yazımızda ülkemizdeki ekim alanı geniş olan ürünleri paylaşacağız. Ele alacağımız ürünleri başlıklar altında ama çok fazla detaya girmeden ele alacağım. Yazının sonunda ise bu ürünleri daha kolay hatırlayabilmek adına şifreleme yapacağız. Sizleri fazla sıkmadan konuya geçelim.

  1. Buğday : Besin sanayisinin ham maddesidir. Bu ürün yetişme döneminde yağış hasat döneminde ise kuraklık ister. Ülkemizde kıyı Karadeniz ve Erzurum-Kars taraflarında üretim oldukça sınırlıdır.
  2. Elma : Elma soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir üründür. Üretim alanı oldukça geniş olan bu ürün özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yoğun olarak yetiştirilir.
  3. Tütün : Sigaranın ham maddesi olan tütün sulama ve oldukça yoğun emek isteyen bir üründür. Ülkemizde kaliteyi korumak için devlet kontrolünde yapılır. Ülkemizde en çok Ege Bölgesi’nde yetiştirilir.
  4. Üzüm : Pekmez ve şarabın ham maddesi olan üzümün yetişme alanı oldukça geniştir. Ülkemizde üzüm en çok Ege Bölgesi’nde yetiştirilir.
  5.  Şeker pancarı : Şeker, ispirto ve küspe elde edilen şeker pancarı sulamayla çok geniş alanlarda yetişebilir. Ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişebilir. Fakat Doğu Karadeniz aşırı yağışlı olduğu için ve diğer kıyılarımızda ise daha fazla gelir getiren ürünler yetiştirildiği için şeker pancarı az tercih edilir. Her yerde yetişen bu ürünün üretiminde İç Anadolu Bölgesi ilk sırada yer alır.

Türkiye’de ekim alanı geniş olan ürünleri paylaştığımız bu yazımızda bu konuyu daha kolay hatırlayabilmek adına BETÜŞ şeklinde bir şifreleme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Türkiye'de ekim alanı geniş olan ürünler Türkiye’de Ekim Alanı Geniş Olan Ürünler için yorumda bulun

    Türkiye’de Ekim Alanı Geniş Olan Ürünler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’de Ekim Alanı Geniş Olan Ürünler için ilk yorumu yapabilirsin.