Yapay Zeka Nedir, Yapay Zekanın Tehlikeleri ve Yararları Nelerdir?

Gün geçtikçe değişen ve gelişen teknolojinin hayatımızdaki değeri her geçen gün artıyor. Artık genç, yaşlı neredeyse herkesin elinde en kötü bir akıllı telefon var. İnternet desen zaten uzun zamandır hayatımıza yerleşmiş durumdaydı, akıllı telefonlarla birlikte daha da hayatımıza girdi.

Gelecekte ne olacak sizde kestirebiliyormusunuz bilmiyorum ama ben kestirebiliyorum mesela gelecekte yapay zeka vazgeçilmezlerimiz arasında olacak, mesela nesnelerin interneti dediğimiz bir teknoloji yakın zamanda hayatımıza girecek ve buna benzer bir sürü yeni teknoloji.

Peki nedir bu yapay zeka bize ve hayatımıza ne gibi katkıları bulunacak.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, insanların hayatına yardımcı olması için geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam eden bir teknolojidir. Yapay zekanın gelişiminin son seviyesi insanlar gibi düşünen ve öğrenen bir yapay zekadır.

Yapay Zekanın Yararları

Yapay zeka tamamen hayatımızı kolaylaştırmak için geliştirilmektedir. Örneğin; bir Türk geliştirici tarafından geliştirilen Ceyda asistana şu kişiyi ara veya şu kişiye şu mesajı at dediğinizde sizin icin rehbere girip isim aramanıza gerek kalmadan sadece konusarak o kisiyi arayabilir veya mesaj atacağınız kisiye mesaj yazmakla uğraşmaya gerek kalmadan asistanınız bu işi sizin için yapabilir. Bu en basitinden bir örnek bu ve buna benzer bir sürü örnek var mesela gelecek zamanda araba sürmenize bile gerek kalmayacak kendinizi arabanızın yapay zekasına teslim edeceksiniz ve o sizi gitmek istediğiniz yere olacakları daha önceden tahmin ederek kazaları önleyerek götürecek.

Yapay Zekanın Tehlikeleri

İnsanlar tarafından geliştirilmiş bir makinenin ne zararı olabilir ki demeyin. Tıpkı insanlar gibi düşünen ve öğrenen bir yapay zekanın gelecekte ciddi zararları olabilir mesela robotlar ve insanlar karşı karşıya gelebilir. Fakat bugünün Siri ve Ceyda gibi yapay zekalarını düşünürsek şimdilik endişeye gerek yok GİBİ.

Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız yapay zekanın tarihi ile ilgili yazımıza göz atınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. şahıs dedi ki:

    daha önceden tahmin ederek kazaları önleyerek götürecek. daha önceden tahmin yeri saçma olmuş bitek allah bilir sonrasını .