‘’Zeytin Yağlı Yiyemem Aman’’ Türküsünün Sinir Bozan Hikayesi

Zeytin yağı doğanın bizlere sunduğu bir mucize. Ne kadar sağlıklı olduğunu yemeklerinde bolca zeytin yağı kullanan Akdeniz insanlarının uzun yaşamlarından ve sağlıklı görüntülerinden anlayabilirsiniz. Peki hiç merak ettiniz mi? Neden bizde Akdeniz ülkesi olduğumuz halde zeytin yağı sofralarımızda yeteri kadar bulunmaz.

Şimdi çok şaşıracaksınız. İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika Birleşik Devletleri tarafından  Marshall Planı isimli bir yadım paketi yürürlüğe girdi. Bundan Türkiye de dahil tam 16 ülke yararlanmış. Ancak Amerika tarafından o yıllarda Marshall yardım paketinden yararlanmak isteyen ülkelere mısırözü yağı alma şartı konulur. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri elinde oldukça fazla olan mısır stokunu bitirmek istemekteydi. Tabi mısırözü yağının ve margarinin bolca satılabilmesi için halkın zeytin yağından soğuması gerekmekteydi. Bu sebeple o tarihlerde zeytin yağının kanser yaptığına dair acayip acayip iddialar ortaya atılmış. Hatta bununla da yetinmeyip zeytin yağını kötüleyen bir türkü dahi de sipariş edilmiş. İşte zeytin yağlı yiyemem aman türküsü böyle ortaya çıkar. Neyse ki artık insanımız zeytin yağına yönelecek ve plastik giysiler yerine de basma fistan giyecek bilince yeniden ulaşıyor.

Umarız zeytin yağlı yiyemem aman türküsünün hikayesini okuduktan sonra annenizin veya eşinizin yaptığı o güzelim zeytin yağlı fasulyeyi daha bir iştahla yersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. zeytin yağlı yiyemem aman türküsünün hikayesi ‘’Zeytin Yağlı Yiyemem Aman’’ Türküsünün Sinir Bozan Hikayesi için yorumda bulun

    ‘’Zeytin Yağlı Yiyemem Aman’’ Türküsünün Sinir Bozan Hikayesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ‘’Zeytin Yağlı Yiyemem Aman’’ Türküsünün Sinir Bozan Hikayesi için ilk yorumu yapabilirsin.